Ako 23 ročný Sásovčan sa dostal do mestského zastupiteľstva, aby zastupoval svojich spoluobčanov. Dnes je pravou rukou primátora Jána Noska a aktuálne pracuje na kandidatúre na Európske mesto športu pre rok 2017. Rozprávali sme sa o jeho práci, o autobusovej stanici, či nových investíciách.
Si 33 ročný zástupca primátora. Ako sa ti to podarilo v takom relatívne mladom veku?
Z môjho pohľadu úplne prirodzene, nakoľko je to manažérska a riadiaca pozícia, ako každá iná. Poslancom MsZ v Banskej Bystrici som teraz tretie funkčné obdobie, a keďže som začínal ako 23 ročný, bol to taký malý boom. Ľudia dali dôveru mladému človeku a asi sa im páčili moje predstavy o meste a stotožnili sa s nimi. Pred necelým rokom som po 8 rokoch skúseností a výsledkov práce poďakoval za dôveru primátorovi Noskovi a ponuku byť viceprimátorom som zobral ako výzvu.
Na čo vlastne primátor potrebuje zástupcu? Čo je jeho úlohou? Nie je to tak trochu zbytočnosť? Navyše, ak sú dvaja?
Primátor má svojich zástupcov na to, aby dokázal dobre a efektívne riadiť mesto. Záber oblastí, ktoré mesto spravuje je skutočne enormne široký. Zástupcovia sú jeho pravé ruky a primátor môže plnohodnotne využiť ich potenciál a neriešiť sám každý jeden problém v meste. Ani to kvôli tomu, že deň má len 24 hodín nie je možné. Náš týždeň sa začína každý pondelok ráno o ôsmej poradou vedenia a striktným prerozdelením úloh na nastávajúce dni a vyhodnotením minulého týždňa. Následne sa každý z vedenia mesta rozbehne po svojich úlohách a rokovaniach.
"V krajskom meste sú strategické objekty, ktoré by mesto malo vlastniť"
Vyzerá to tak, že vďaka súkromnénu investorovi budeme mať novú autobusovú stanicu, realitná opacha mesta číslo jedna bude minulosťou. Prečo sa nevyhovelo obsahu listu banskobystrických architektov venovaného primátorovi mesta Banská Bystrica, kde navrhovali určité zmeny navrhovaného projektu?
Investor, ktorí prišiel do mesta, odkúpil pozemky a vysporiadal majetok za účelom jeho prebudovania, resp. v tomto prípade zbúrania starej stanice za účelom vybudovania nového komplexu terminálu a obchodných priestorov. Má veľmi konkrétnu predstavu a finančný plán, ako komplex vybudovať, aké má mať parametre a zázemie. Nikto predsa nepríde s 20 miliónmi eur a nepostaví niečo, čo nemá základné ekonomické podmienky pre udržateľnosť projektu a jeho životaschopnosť. Investor vsadil na projektantov, ktorí navrhli riešenia a osadenie stanice a táto alternatíva, ktorá je naplánovaná, vyšla ako najlepšia a najvhodnejšia z ich pohľadu. Koľko ľudí, toľko chutí, nie nadarmo sa tak hovorí. Nestretol som ešte dobrého projektanta, ktorý by nemal pripomienku k návrhu niektorého z jeho kolegov, lebo mať v tejto brandži svoje riešenie je prirodzené. Neznamená to však, že sa s tým druhá strana a to strana investora automaticky stotožní a svoju investíciu, a tým aj podnikateľský zámer, zmení.
Čo si myslíš o odkúpení dopravnej časti novej stanice? Je investovanie a nové čerpanie úveru nevyhnutné? Je to dobré rozhodnutie a prinesie úžitok pre obyvateľov mesta?
V krajskom meste sú strategické objekty, ktoré by mesto malo vlastniť a mať tak možnosť regulovať potreby a požiadavky občanov, ak ide o výkony vo verejnom záujme. Nie je ich veľa, ale v tejto dobe nie je iná vhodnejšia možnosť, ako dostriehnuť podmienky poskytovania služieb tak, že objekt vlastníte a môže presadzovať požiadavky verejnosti. Tridsať rokov sme nenašli recept na vyriešenie starej rozostavanej stanice a to hlavne preto, lebo mesto nikdy tento objekt nevlastnilo a nevedelo adekvátne zasiahnuť.
"Dom kultúry je objekt, ktorý nikdy v histórii nepatril Mestu..."
Aké má plány a očakávania mesto od zrekonštruovaného Robotníckeho domu? Má tento priestor potenciál stať sa vyhľadávaním priestorom pre usporiadavanie podujatí?
Robotnícky dom sa premenil na krásne a moderné kultúrno-spoločenské priestory, po ktorých je veľký dopyt v Banskej Bystrici. Kapacitne nemôže a ani nebude tento objekt suplovať chýbajúci kultúrny stánok krajského mesta, ale pomôže nám vyplniť aspoň dopyt po kvalitných priestoroch na menšie podujatia do 300 ľudí.
V akej situácii sa momentálne nachádza osud Domu Kultúry? Je to utópia, aby sa tento priestor patril nám, obyvateľom mesta?
Dom kultúry je objekt, ktorý nikdy v histórii nepatril Mestu Banská Bystrica a jeho história by prekvapila asi mnoho Banskobystričanov. V tejto chvíli je jeho osud nejasný, ale rozhodne patrí medzi objekty, ktoré tvoria mesto a poskytuje zázemie, ktoré u nás chýba roky. Postoj mesta k jeho nadobudnutiu v budúcnosti musí byť o veľmi dobrom nápočte a zhodnotení finančných možností, pretože jeho prípadné nadobudnutie do majetku je jedna vec, no druhá a nie menej podstatná je jeho prevádzka, čiže fixná réžia, ktorá pri starších a zanedbaných nehnuteľnostiach nie je malá.
Už je to asi rok, kedy sme sa mohli dozvedieť o tom, že ako podnikateľ si rozbehol iniciatívu podporiť ďalšie začínajúce firmy a start-upy. Projekt pokračuje? Ako sa ujala táto myšlienka?
Áno, poskytol som túto možnosť začínajúcim podnikateľom z Banskej Bystrice. Ako to už býva, podnikanie nie je prechádzka ružovou záhradou, a tak jeden projekt skončil neúspešne a jeho zakladateľ neodhadol dobre svoje možnosti. A aj napriek mojej snahe podnikanie skončilo po pol roku. Aj to je však skúsenosť a aspoň mladý človek nesedel na úrade práce. Druhý start-up sa však rozbehol a doteraz funguje, z čoho mám veľkú radosť. Z poskytnutých priestorov na podnikanie nebola ich pôžička na pol roka, ale trvá to doteraz. Postaviť na nohy firmu chce svoj čas a to pochopil aj mladý, verím že úspešný podnikateľ, s týmto projektom. Tretí projekt žije, ale naberá na obrátkach veľmi pomaličky. Celkovo to na možnosti, ktoré mám, považujem za dobrý projekt a som rád, že som túto moju myšlienku pretavil do reality a pomohol trom ľudom s podnikaním a skúsenostami.
"Pozemky v priemyselnom parku sa predávajú"
Mnoho ľudí začína vnímať Banskú Bystricu ako zaspaté mesto, čo sa týka investícií, máme priestor pre priemyselný park, ale väčší investor do Bystrice neprišiel. Kde je problém? Dá sa to nejak zmeniť?
Skutočne? Ja mám práveže pocit, že mnoho ľudí začína vnímať, že sa Bystrica prebúdza. Pozemky v priemyselnom parku sa predávajú a konkrétne projekty sú na stole. Je samozrejmé, že výstavba závodu nie je uskutočnoteľná za pár mesiacov. Čiže skúsme to vyhodnotiť po dlhšom čase, nie po roku od volieb.
Na čom aktuálne pracuješ? Aké sú tvoje plány?
Záber každodenných úloh je široký a vypĺňa mi každodenný pracovný program. Víceprimátor nemá striktnú pracovnú dobu, nakoľko v meste sa dejú veci aj zavčas rána, ale aj večer, či v sobotu a nedeľu. Pravidelne pracujem na našej kandidatúre na Európske mesto športu, keďže sa o tento titul uchádzame pre rok 2017. Snažíme sa nájsť vhodné priestory pre založenie kamennej prevádzky zberu šatstva a spotrebičov pre rodiny v núdzi. Mestská karta je ďalší z rozbehnutých projektov, a ktorý by doniesol skvelé možnosti pre našich obyvateľov. Mnohé aktivity každodenného programu sú pre nás vecou na hodinku práce, ale dokážeme tým pomôcť občanom, ktorí sa s tým svojim problémom trápia týždne, niekedy aj roky.
Si poslancom za Sásovú, mám pocit, že sa Sásová začína komunitne prebúdzať aj sa opravila cesta na Tatranskej ulicu. Aké sú nové výzvy pre život v Sásovej? Čo je potrebné, aby sa zmenilo, aby Sásová bola lepšie miesto pre život?
Sásová ako mladé sídlisko, žije. Sú tam vďační ľudia a vedia pracovať pre komunitu. Dobre sa tam pracuje a vidieť výsledky aj v teréne. Mnoho sa spravilo, avšak ešte veľa roboty je pred nami. Sídlisko s 25-tisíc obyvateľmi je priestor, kde nikdy práca nekončí a vždy je čo robiť.
Čo máš na Bystrici najradšej? Čo máš na nej rád?
David KapustaBanskú Bystricu ako mesto, ktoré považujem za najkrajšie na Slovensku. Zbožňujem ju celú, a aj preto som sa sem po VŠ vrátil a neuvažoval som nad tým či zostať v Bratislave. Som veľmi rád a viem to aj oceniť, že máme športové vyžitie na všetky športy a je tu čo robiť, keď človek chce. Záber do kultúry je tiež široký a cez tristo podujatí počas roka musí znamenať, že si každý môže prísť na svoje. Verím, že o pár rokov pozitívne vyhodnotíme náš vplyv na rozvoj mesta po všetkých stránkach.