O projekte pod skratkou EYOF sa už niečo popísalo. Mňa však stále zaujímajú odpovede na kľúčové otázky : či sa nám to oplatí a koľko nás to bude stáť ? 

14 miliónov

Toľko je predpokladaný rozpočet. Kto sa na to poskladá a presne v akej miere nevieme. Z dostupných podkladov na štvrtkové zasadnutie zastupiteľstva vieme, že príjem z účastníckych poplatkov má byť 2,5 milióna, niečo by malo prísť z fondov EÚ, nejaký milión od sponzorov, prispeje údajne aj kraj a nakoniec niečo dá aj Úradu vlády a mesto Banská Bystrica. Toľko oficiálne informácie. Žiaľ viac sa o financovaní projektu nedozvieme. Odpoveď na otázku koľko to bude presne stáť Banskobystričanov nepoznáme. Avšak, podľa neoficiálnych informácií by najväčší kus z rozpočtového koláča by mala prispieť vláda. Hovorí sa o 12 miliónoch.

Bez štadióna a haly to nepôjde

Na organizáciu podujatia potrebujeme zodpovedajúcu infraštruktúru. O štadióne na Štiavničkách vieme, že vláda odklepla 13 miliónov na rekonštrukciu. Na poslednom zastupiteľstve sa začalo hovoriť o potrebe multifunkčnej športovej haly, ktorá by mala byť na území dnešného parkoviska Mičinská. Koľko by mala presne stáť hala opäť nevieme. Čo vieme je, že vo štvrtok 6. júna na zastupiteľstve budeme schvaľovať uznesenie podľa ktorého odporučíme primátorovi vyhradiť pri zostavovaní budúcich rozpočtov (2020,2021) dokopy 4 milióny eur.

Dôvodová správa má 1,5 strany

Vedenia mesta chce, aby sme vo štvrtok schválili organizovanie a usporiadanie festivalu. Myslím si, že slohová práca s takýmto rozsahom je dobré tak na pousmiatie sa a nie podklad na základe ktorého by som mal prijať rozhodnutie a zahlasovať. S organizáciou podujatia a budovaním infraštruktúry sú spojené mnohé otázky na ktoré nemáme odpovede a dostatočné množstvo informácií. V súkromnej sfére pri investíciách sa rozhoduje na základe istých projekcií a očakáva sa návratnosť projektu. Istotne, na verejné financie nestačí aplikovať vzorčeky z korporátnych financií, pretože verejné blaho a verejné služby je zložitejšie vyhodnotiť. Avšak na to, aby sme sa ako poslanci mohli rozhodnúť potrebujeme viac informácií. Potrebujeme vidieť viac čísel a vyhodnotenie možných dopadov na mesto.

Viac otázok ako odpovedí

Okrem financovania ostáva otvorený celý rad otázok. Kto bude niesť zodpovednosť z prípade neúspechu projektu ? Ako sa sem dopravia tisícky účastníkov ? Kto všetko bude zapojený do organizácie podujatia ?  Ktoré všetky športoviská budú musieť prejsť úpravami ? Aké sú merateľné ciele festivalu ? Aké sú silné a slabé stránky projektu ? Aké športové zväzy budú zapojené do organizácie ? A mohli by sme pokračovať.

Bojím sa fiaska

Viete, kde sa organizuje festival EYOF tento rok ? V azerbajdžanskom Baku s 2 miliónmi obyvateľmi s patričnou infraštruktúrou a medzinárodným leteckým spojením. V roku 2015 sa v Baku konali Európske hry a Azerbajdžan vtedy preinvestoval do športovej infraštruktúry a organizácie 1,1 miliardy dolárov. Napríklad olympijský štadión 280 miliónov a 190 miliónov vodný športový palác. Vidíte ten kontrast ? Oni už tú infraštruktúru jednoducho majú. Keď si predstavím, že my máme organizovať toto podujatie na ešte stále schátralom štadióne, v neexistujúcej hale a maličkej mestskej plavárni, tak ma premáha skepsa. Naozaj sa bojím, že to nemusí dopadnúť dobre. Áno, aj menšie mestá boli dejiskom podobného podujatia. Avšak stále to boli väčšie mestá, ktoré mali omnoho pripravenejšiu infraštruktúru. Nemôžeme „súperiť“ so španielskou Murciou, holandským Utrechtom, srbským Belehradom, Tbilisi a tobôž nie s Parížom. Dokonca ani s fínskym Tampere či maďarský Gyorom.

Peniaze od SMER-SD sú aj naše peniaze

Je naivné si myslieť, že za tým nie je aj politika. Myslím si, že nie je náhodou, že práve naše mesto dostalo takúto príležitosť. Dlhodobo má vedenie mesta nadštandardné vzťahy s vládnou stranou SMER-SD. Máme sa jednoducho radi, veď aj máme prečo. Dali nám milióny za posledných päť rokov. 1,3 milióna EUR na obnovu ciest a funkčnosti v Roosveltke, 2 milióny na hasičskú stanicu, 13 miliónov na štadióna na Štiavničkách, štedré príspevky prúdili do obnovy a rekonštrukcie ciest, korčuliarska trasa pod pamätníkom, dotácia na obnovu priemyselného parku a v zozname by sme mohli pokračovať. Už si nás tak trochu kúpili. Obyvateľov, poslancov, primátora.

Áno, v konečnom dôsledku sú to pre mesto dobré správy. Opäť môžeme využiť milióny vládnych alebo ak chcete smeráckych peňazí na organizáciu podujatia a budovanie infraštruktúry. Prečo sa im vyhýbať, keď patria nám ? Hnevajú ma iné veci. Okrem bežných ľudí majú z toho prospech a politické body súčasný primátor a verná kohorta lokálnych smeráckych a kvázi nezávislých politikov, ktorí si tak upevňujú svoju moc a popularitu. Opäť to je starý dobrý systém : Si náš? Máš. Si náš? Máš zákazku, máš prácu, máš dotáciu. Nech každý posúdi sám, ale ja som presvedčený o tom, že tento režim a nastavenie tu už máme príliš dlho na to, aby sme pochopili, že redistribúcia môže fungovať spravodlivejšie a efektívnejšie na základe skutočných potrieb a nie straníckosti. Okrem iného samosprávne celky nedisponujú takými prostriedkami, aby dokázali vytvárať efektívne politiky rozvoja kraja a obcí a tak sa stávajú “vazalmi” pánov z Bratislavy. Rozmýšľať egocentricky sa niekedy nemusí v konečnom dôsledky vyplatiť.  Čoskoro sa môže vláda vymeniť.

Málo informácií, nekvalifikované rozhodnutie

Nechcem brániť rozvoju mesta, ale na prijatie kvalifikovaného a dobrého rozhodnutia zahlasovať za schválenie Európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021 potrebujem viac informácií než tie, ktoré sú k dispozícii. Uvidíme ako dopadne diskusia na zastupiteľstve a čo sa nové dozvieme. O dianí zo zastupiteľstva budem písať na mojom profile.

(Ilustračný obrázok je voľné šíriteľný a určený na nekomerčné využitie. Zdroj: Wikipedia)


Autor je zakladateľ blogu bystrickeveci.sk, vyštudovaný právnik a ekonóm, ktorý je citlivý na nespravodlivosť a nebojí sa mať vlastný názor. Nie je platený žiadnou organizáciou, nie je súčasťou žiadnej mimovládnej organizácie ani členom politickej strany.  V Novembri 2018 bol zvolený za poslanca mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

Za o.z. Bystrické veci