Šimon je tak trochu do kávy. Začal mať s ňou pletky už cez výšku. Nakoniec to prerástlo do vášnivého a búrlivého vzťahu. Cestuje s ňou, spoznáva ju, myslí na ňu a s nadšením o nej rozpráva. Stratil hlavu pre kávu, ale stále veľmi dobre vie čo robí. Priniesol nám svoju kávu na Slovensko a učí nás ako sa k nej správať. Môže byť aj vďaka nemu Banská Bystrica mekkou kávy ?


Redaktor z projektu kavickari.sk nazval Banskú Bystricu mestom, ktoré sa stáva mekkou kávy na Slovensku. Súhlasíš s týmto tvrdením?

To je zaujímavá otázka! Mekka kávy? Môže a nemusí to byť pravda. Kvalitných kaviarní v Banskej Bystrici nie je veľa. Na druhej strane je pravdou, že ich počet je priemerný vzhľadom na veľkosť mesta. Rovnako treba zdôrazniť, že tie dobré kaviarne to potiahnu dosť na to, aby sme o našom meste mohli rozprávať ako o mekke. V meste nájdete kaviarne, kde si dáte tradičné talianske espresso, ale aj moderné kaviarne, kde si vychutnáte filtrovanú kávu. A potom o mekke môžeme rozprávať prihliadnuc na fakt, že je tu dosť distribútorov či pražiarov kávy, ale to podľa mňa súvisí aj s dobrou polohou Bystrice, v strede, teda v centre všetkého diania. Rovnako sa s partiou nielen bystrických kávičkárov snažíme pravidelne usporadúvať rôzne súťaže či udalosti, kde ľuďom kávu približujeme. Je zaujímavé, že kávu pije väčšina populácie, no obrovské množstvo ľudí si ani nevie predstaviť, ako sa káva pripravuje a na otázku, čo vlastne káva je, odkiaľ pochádza vám častokrát nevie odpovedať ani barista v kaviarni.


Prečo si sa rozhodol obchodovať práve s kávou? Ako začal tvoj príbeh?

Môj príbeh začal nedávno, sú to síce už štyri roky, no v mojom živote je to v takmer jeho 15 %.  Po roku, keď som vlastne zistil, čo všetko sa za „kávou“ ukrýva, som povedal, že to, ako som začal, je vlastne úplne najhorší prístup. Dodnes tvrdím, že ešte stále by som to nemal ľuďom hovoriť, no verím, že už sa z toho postupne stáva srandovná udalosť.

Začal som tesne po príchode na vysokú školu. Nerobil som ešte s pražiarňou, s ktorou spolupracujem dnes. No práve vďaka tejto zmene, ktorá prišla po pár mesiacoch, som si začal uvedomovať, že káva nie je artikel, ktorý by mal byť predávaný len s vidinou marže. Bez ohľadu na to, čo všetko sa za jedným-jediným espressom ukrýva. Žijeme vo svete, a teraz nemám na mysli len kávu, kedy si neuvedomujeme, že za všetkým, čo vidíme v obchodoch, aj v tých nadnárodných, sa ukrýva obrovské množstvo ľudí. Tí častokrát žijú na hranici chudoby, ak nie pod ňou. Nie je správne, aby sme sa na veci pozerali len ako na predmety zárobku. Bez rešpektu k práci, ktorá sa ukrýva za našimi pôžitkami. Práve tento pohľad na svet som si vytvoril na základe spolupráce s bratmi Bazzarovcami, ktorých kávu na Slovensko dovážame.

 

Neplánuješ si otvoriť aj vlastnú kaviareň, možno v BB?

Vlastná kaviareň je mojím snom. Avšak ten musí počkať na správny čas. Keďže som začal s distribúciou kávy od nuly. A to po každej stránke. Musím najprv vytvoriť sebe, našej káve či technológiám, s ktorými pracujem, dobré meno. A to si pýta svoju daň v podobe voľného času, respektíve času na ďalšie aktivity. Popritom sa snažím aj veľa cestovať a spoznávať kultúru a gastronómiu iných krajín. I keď je to v posledných rokoch dosť ovplyvnené kávou. Keď cestujeme s priateľkou, chodíme viac menej po kaviarňach, výstavách či školeniach. Výborné je však na tom to, že dnes sa celý kávový svet zmenšuje, spája, delí o inovácie či nové postupy. Výsledkom je veľa možností cestovania, prakticky po celom svete.

bazzara

Kde majú dobrú kávu v BB?

Samozrejme by som mohol menovať svojich klientov  No dobrú kávu si viete vychutnať dnes vo viacerých kaviarňach, a to nielen v centre mesta.

Rád by som zdôraznil, že kávu môžeme označiť za potravinársku surovinu, ktorá do kaviarne prichádza už upražená v podobe zrniek. Tie sú vlastne kôstkami plodu kávovníka. Vždy sa pri tejto otázke pýtam ľudí, kam chodia do reštaurácie a prečo. Prečo v jednej reštaurácii chutí hovädzí steak lepšie ako v inej? Samozrejme, kuchári môžu pracovať s rôzne kvalitným mäsom. To je jeden z faktorov aj pri káve. Ale dôležitejšie je, že každý kuchár má mierne iné postupy prípravy jedla. A rovnako je to s kávou. Čo barista, to iný pohľad na prípravu kávy či kroky, ktoré vedú k lahodnému espressu či šálke filtrovanej kávy

Tvoja práca nie je len o predaji, ale aj o školení a akadémii. Odkiaľ si čerpal vedomosti a zručnosti ?

Presne ako vravíš, moja práca je v prvom rade o práci s ľuďmi. Predaj je časť mojej práce, ktorá sa dohodne pri začiatku spolupráce a tam to končí. Ďalej pracujeme už len s kávou, jej prípravou, technológiami a to všetko sa snažím podať ďalej baristom, ktorí denne pripravujú našu kávu po celom Slovensku.

Čo viac hosťa zamrzí, ako to keď vidí niekde v novinách či na internete fotku dokonalej šálky kávy a v kaviarni je nakoniec sklamaný a odchádza s pocitom, že opäť sa nechal nachytať na marketingovú bublinu? Ja sa snažím, aby to, čo sa človek odo mňa dozvie napríklad na mojom blogu, alebo profile na sociálnej sieti odzrkadľovalo každodennú skutočnosť. A to je možné aktívnym prístupom a vytvorením hobby z prípravy kávy u každého baristu, s ktorým sa stretnem.

Vedomosti čerpám denne, či už pri čítaní odborných časopisov, alebo na výstavách a školeniach, ktoré sa snažím navštevovať po celej Európe. Prirodzene, človek sa najviac naučí vlastnými skúsenosťami a rukami, preto by som za hlavný zdroj označil moju každodennú prácu

priprava

Aká by mala byť dobrá káva?

Alibistická odpoveď? Dobrá káva je tá, ktorá ti chutí. Profesionálnejšia odpoveď by zahŕňala rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu kávy. Je to však enormne zložitý reťazec, ktorý začína zasiatím zrnka kávy do pôdy a končí prípravou pri kávovare. Mám pocit, že pre dokonalé pochopenie by mal človek vycestovať na plantáž a skúsiť pár dní pracovať ako farmár. Ja sa to chystám urobiť o rok.

Čo sa ti páči na Banskej Bystrici ?

Takmer všetko. Vadí mi, že sa tu ťažko hľadá seriózna práca a zároveň ľudia na seriózne pozície. Chýbajú nám tu firmy, ktoré majú dopyt po vzdelaných ľudoch. Veľa cestujem, takže mám možnosť porovnávať ľudí v rôznych mestách či ich životnú úroveň.

Na druhej strane milujem jej polohu, jej primeranú veľkosť, ľudí, ktorých denne stretneš pri ich kávičkarskom či športovom rituále a samozrejme kopce, ktoré nás obklopujú. Akonáhle sa nachádzam v meste, kde nie sú kopce, neviem kde je sever a vyťahujem navigáciu, aby som sa vôbec dostal z mesta

Kde sa vidíš o 5 rokov?

Vidím sa viac v Banskej Bystrici. Momentálne žijem v aute, mám málo času na priateľov, rodinu, voľnočasové aktivity a častokrát, keď už môžem vypnúť, tak som rád, že mám pokoj a môžem si ísť vlastne v kľude sadnúť na kávu a prejsť sa.

Vidím sa, ako si v lete ráno sadnem na motorku, idem kúpiť čerstvé raňajky, prídem k sebe do kaviarne, ktorú prepojím so školiacim strediskom a showroomom, čo sa mi vlastne už teraz čiastočne poradilo, takže Vás všetkých od tohot leta pozývam k sebe na Belveder. Pokračujúc v mojom sne, si spravím poradu s mojimi spolupracovníkmi a budeme sa venovať práci. Podvečer rodine a priateľom.

Kto ti na začiatku pomohol finančne rozbehnúť podnikanie?

 Tatra banka, a.s. A dodnes je tomu tak.

interiér

Čo pre teba znamená kávová kultúra? Ako sme na tom na Slovensku?

Kávová kultúra je fantastická vec. Nech si ju vysvetlíš ako chceš. Buď je to kultúra prípravy a podávania kávy, môže to však byť aj komunita ľudí, ktorá je mimochodom veľmi priateľská na celom svete. Alebo je to životná filozofia a celý tvoj svet. Franco Bazzara sa s deťmi rozpráva viac o káve, ako o čomkoľvek inom. Aj preto dnes zrejme tvoria tretiu generáciu tejto rodinnej firmy.

Slovensko sa pomaly učí, ľudia cestujú, vidia rôzne kultúry, teda aj tie kávové. Začínajú rozpoznávať slová, ako sú espresso či barista. No čo je najdôležitejšie, vidia rozdiely medzi tým kvalitným a menej kvalitným. A mne neostáva nič iné, len veriť a pracovať ďalej na tom, aby meno Šimon Staš patrilo k tým kvalitný.

David Kapusta

zosvetlena - kópia