Novovzniknuté občianske združenie Progresívne Slovensko (PS) chce pomocou špecialistov a autorít posunúť krajinu vpred. Vznikne z neho politická strana? Bude nakoniec jeho lídrom Andrej Kiska? Ľudia z Progresívneho Slovenska začali rad diskusií po celej krajine. Tu predstavia svoje vízie a dajú priestor otázkam, ktoré „nedajú ľuďom spať“. Prvý raz ste sa mohli pýtať v Banskej Bystrici a my sme boli pri tom.

30. januára prišlo do Záhrady až 120 ľudí. PS zastupovali bezpečnostný analytik Martin Dubéci, spoluautorka a umelecká riaditeľka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 Zora Jaurová, riaditeľka spoločnosti Profesia.sk Ivana Molnárová, ale aj podnikateľ a bývalý člen Mladej demokratickej ľavice Ivan Štefunko. Diskusiu viedol známy bystrický aktivista a občasný prispievateľ do Bystrických vecí Rado Sloboda.

Ľavica alebo pravica?

Aký politický prúd bude zastávať nová strana? O Dubécim a Štefunkovi je známe, že sú ľavičiari. Predseda KDH Alojz Hlina nazýva Štefunka dokonca „nesmeráckym ľavičiarom“. Ďalšieho člena PS, podnikateľa, zakladateľa spoločnosti WebSupport a frikulína Michala Trubana považujú za pravičiara.

Možno očakávať centristickú stranu? Bola by to novinka. Taká u nás v parlamente ešte nebola, nehovoriac o vláde. Centristické smerovanie Progresívneho Slovenska potvrdzujú aj Štefunkove slová z diskusie: „Progresívne Slovensko zhromažďuje ľudí trošku naľavo a trošku napravo.“ Otázkou ostáva, či tento centrizmus bude uveriteľný. Keďže členovia nie sú centristi, ale ľavičiari a pravičiari.

Všetci obhajujú liberálnu demokraciu. Tvrdia, že na Slovensku rôzne procesy nefungujú tak, ako by mali – najčastejšie spomínali školstvo, zdravotníctvo a spolitizovaný policajný zbor. Ľudia prestávajú veriť systému, a preto volia neštandardné a fašistické strany. Jasne to pomenovala Jaurová, uviedla, že je potrebné „vrátiť zastupiteľskej liberálnej demokracii jej funkčnosť.“

Pokračovanie v ľavicovom duchu

Aj Ivan Štefunko sa považuje za sociálneho demokrata, tomu nasvedčovalo aj smerovanie diskusie. Došlo na vysoké ceny energií na strednom Slovensku – najnovšiu kauzu tretej vlády Roberta Fica. Pri tejto téme hovoril Štefunko o „nevizionárskej privatizácii Stredoslovenskej energetiky,“ kvôli ktorej štát stratil kontrolu v SSE. Podobný slovník pri kauze má aj Robert Fico.

Ľavicovosť diskutujúcich sa prejavila aj vtedy keď Molnarová a Štefunko zapálene obhajovali pozitívnu diskrimináciu a tiež vtedy, keď Jaurová povedala, že „my neveríme v rast“ a kapitalizmus nazvala pyramídovou hrou.

S kým by chceli vládnuť?

Momentálne sú pre nich všetci súperi a vládnuť by chceli sami. Po Štefunkových slovách v obecenstve zavládol smiech. Trochu vážnejšie Štefunko dodal, že zo spolupráce vylučujú tých, ktorí sú proti liberálne demokratickému zriadeniu.

Na otázku, či by hlasoval za dobrý návrh zákona od K-ĽSNS, ako by to urobil Richard Sulík, predseda SaS, Štefunko reagoval, že nevie o žiadnom takom návrhu, ktorý by mohol byť dobrý a zároveň z dielne K-ĽSNS. Vtedy mu za príklad uviedli, že K-ĽSNS mala vo volebnom programe 19-percentnú rovnú daň. „Nemyslím si, že 19 percentná rovná daň je nejakou modlou, ktorá vyrieši problémy Slovenska,“ reagoval Štefunko.

Korupcia

Korupcia je problém, ktorý na Slovensku dosahuje už kolosálne rozmery. Dubéci upozornil, že na jeho riešenie sa nejde správne. Dôraz sa dáva na reformu súdnictva, „trošku na generálnu prokuratúru“ a policajný zbor sa zanedbáva. Dubéci by začal reformou spolitizovaného policajného zboru. Pokračoval by generálnou prokuratúrou, keďže si myslí, že generálny prokurátor nie je dostatočne nezávislý. Súdy by riešil až ako tretie v poradí.

Jediný z diskutujúcich, kto má s politikou aké-také skúsenosti, je práve Dubéci. Po skončení svojho magisterského štúdia sa vrátil z Londýna na Slovensko, aby pracoval na Ministerstve financií. Päť mesiacov po tom padla vláda Ivety Radičovej. Sám Dubéci o pôsobení v tejto pozícii povedal: „bolo to výborné kariérne rozhodnutie.“

 Viacerí z nás tušia, že politický súboj sa bude odohrávať hlavne medzi Progresívnym Slovenskom a čoraz menej liberálnou Slobodou a Solidaritou Richarda Sulíka. Preto uvádzame tento pre nás žartovný citát:

„[…] aby bola krajina slobodná a solidárna.” – Ivan Štefunko

 

Roland Maťaš

Autor je prispievateľom do Bystrických Vecí, spoluzakladateľom Kina v bazéne, absolventom Gymnázia J. G. Tajovského a študentom Masarykovej univerzity . Verí, že ľudské práva existujú, imigrantov by nestrieľal na hraniciach, verí kapitalizmu a je liberál.

profilovka